Nejenom kvalitní okna mohou pomoci k dobrému klimatu v interiéru

Pokud si kupujeme nová okna, tak hlavně proto, abychom ušetřili v rámci topné sezony. Kvalita oken má samozřejmě vliv na to, kolik tepla skrz jejich izolaci uniká a kolik tedy protopíme takzvaně navíc. Čím samozřejmě máme okna kvalitnější, tím pro nás lépe. Stejně tak ale dostatečně velká okna mohou pomoci i v zimním období, kdy je jasná obloha a slunce je silnější, než kdy předtím. V takovém případě nám mohou pomoci v tom, že silné sluneční paprsky ohřívají náš interiér a my tak můžeme vytápět skutečně minimálně. Ostatně dané možnosti jsou často využívána v nízkoenergetických a pasivních domech.

Ne vždy je průnik slunečních paprsků žádaný

Problém ale může nastat ve chvíli, kdy nás slunce zbytečně oslňuje, a to třeba při naší práci, studiu, nebo při sledování televize. V takovém případě často hledáme vhodná řešení. Zapomeňte ale na různé vnitřní závěsy nebo žaluzie, jelikož mnohem efektivnější volbou je dnes venkovní stínění.

Ještě větší problém může slunce udělat v období léta. To jsou samozřejmě sluneční paprsky natolik silné, že dokážou náš interiér ohřívat na tropické teploty. I v tomto směru je důležité nepustit je skrz okna. Hodí se tedy opět venkovní stínění, které je možností, jak i v horkých dnech udržet v našem interiéru poměrně příjemnou a bezproblémovou teplotu. Ostatně i proto je daná možnost v posledních letech využívána stále více a více.

Kdykoliv potřebujete

Samozřejmě dané řešení nemusíte využívat pouze ve chvíli, kdy plánujete instalaci nových oken, jelikož není problém venkovní stínění objednat a nechat nainstalovat kdykoliv. A jelikož jaro je tady a léto zde bude také velmi brzy, je vhodné na to myslet ještě dříve, než bude pozdě. Uvidíte, jak se život ve vašem domě přes léto zlepší. Příznivá teplota totiž může mít nemalý vliv i na naši náladu a na to, jak se chováme a cítíme.