Tipy a možnosti zastínění oken

Okna jsou nezbytnou součástí domů a bytů, jelikož právě díky nim k nám proniká denní světlo, které je za všech okolností lepší, než to umělé. Problém ale může nastat ve chvíli, kdy je světlo nepříjemné – přímé slunce, které oslňuje či ohřívá náš interiér. Pojďme se podívat na možnosti, jak okna zastínit.

Venkovní rolety a žaluzie

Jedna z velmi vyhledávaných možností jak u bytů, tak rodinných domů. Předností je jistě celková kvalita a robustnost. Nejenom, že venkovní rolety nepropustí slunce, ale během noci třeba i zamezí oslňování z pouličních lamp, nebo funguje jako dobrý zvukový izolant. Navíc lze dané okno tímto způsobem lépe zabezpečit proti vniknutí zlodějů.

Klasické žaluzie

Jedna z nejznámějších a jistě nejvyhledávanějších možností. Zatímco v minulosti se žaluzie umisťovali mezi samotná skla, dnes se umisťují z vnitřní, tedy interiérové strany oken. Varianta nadchne snadným ovládáním, lehkostí, nízkou cenou a samozřejmě také bohatými variantami z hlediska designu – tedy barev. Svou funkci odvedou jak v oblasti samotného zastínění a zamezení průniku slunečního svitu, tak mohou být i dobrým tepelným izolantem, kdy chrání průniku tepla.

Látkové rolety

Další využívanou možností jsou jistě i látkové rolety, mající podobnou funkci jako žaluzie. Jejich výhodou je možnost vybrat si konkrétní látku jak z hlediska barvy, tak z hlediska propustnosti světla. Stejně jako předchozí varianta, i tato je samozřejmě využívána ze strany interiérové.

Vertikální žaluzie

Doslova kombinace žaluzií a rolet. Tak by se určitě dala nazvat tato možnost, využívaná hlavně u rozsáhlých prosklených ploch, ale své místo najde i u oken. Lze volit jak z látkového, tak i plastového či dřevěného provedení a problémem není ani atypický design. Řešení určitě využitelné nejenom v našich domovech, ale třeba i v kancelářských komplexech.