Výměna oken – jaké vlastně zvolit?

Ačkoliv boom hromadné výměny oken u rodinných a panelových domů postupně upadá, stále je mnoho objektů, u kterých okna vyměněna nejsou. V tomto ohledu je dobré podstoupit výměnu co nejdříve, a to hlavně pro celkové zlepšení izolačních vlastností, díky čemuž teplo nebude unikat z objektu skrz toto rizikové místo, a vše tak povede k celkovým úsporám.

Nejoblíbenější je plast

Z hlediska obliby jsou poté nejvyhledávanější plastová okna, a to buď v bílém, nebo hnědém provedení. Tento materiál má hned několik výhod, a to je lehkost, barevná stálost a vysoká životnost. Tou nejdůležitější výhodou je ale pro mnohé také cena, jelikož plastová okna jsou ze všech aktuálně dostupných variant tou nejvýhodnější. K tomu stačí přidat i velmi snadnou údržbu, kdy stačí pouze nečistoty otřít vlhkou utěrkou, a dále se o okna není třeba jinak starat.

Alternativu k plastu přináší také hliník

Velmi podobným materiálem z hlediska životnosti a také nenáročné údržby je také hliník. Taková okna jsou často součástí různých administrativních budov, kde samozřejmě plní stejnou funkci, jako daný plast. Ty však předčí především ve své pevnosti a odolnosti, ale na druhou stranu je třeba počítat i s o něco vyšší pořizovací cenou. Pokud tedy nejste příznivci plastových materiálů, jsou tato okna dobrou alternativou.

Nejlépe vypadající okno? Samozřejmě to ze dřeva

Na závěr jsme si nechali tu nejtypičtější variantu, a to okno dřevěné. To je ideální pro použití v různých roubenkách, chatách, ale bez problémů také u běžných rodinných domů. Zkrátka všude tam, kde chceme mít kousek tohoto pevného a kvalitního přírodního materiálu. Oproti dvěma předchozím je ale dřevěné okno o něco náročnější na celkovou údržbu, jelikož je třeba ho v pravidelných intervalech natírat speciálním nátěrem, aby si zachovalo své vlastnosti. Z hlediska izolace a dalších pozitivních vlastností se poté zmíněným dvěma bez problémů vyrovná.

1 komentář

  • Jirka U. Permalink

    Dobrý den, rád bych dodal více specifikací k plastovým oknům, na které je třeba se zaměřit, pokud si vyberete právě tento typ oken. Kvalitní plastová okna jsou profilu třídy A, ten je nejtlustší a tak je na něj využito nejvíce materiálu. Okna z prvoplastu lépe drží ve svárech a tak jsou pevnější. Důležité je, znát původ oken. Na našem trhu máme spousty překupníků, kteří okna pouze přeprodávají. Logicky tak nemají s výrobou oken nic společného, proto nemohou zaručit ani kvalitu. Pokud si všechny tyto specifikace necháme uvést do kupní smlouvy, vyhneme se tak případným sporům a nemůžeme být ošizeni.

komentáře jsou zakázány.