Okna a jejich vliv na teplotu interiéru

Pokud v našich domech nebo bytech měníme okna, je to z jednoho prostého důvodu, a to jsou izolační vlastnosti. Zatímco stará, často ještě původní dřevěná okna v tomto ohledu dovolí velký únik tepla, aktuální varianty mají několikanásobně lepší vlastnosti izolace. Pokud bychom lehce nastínili možnosti, tak nejdostupnějšími a také nejvyhledávanějšími variantami na trhu jsou plastová okna. Ty potěší cenou, kvalitou a jednoduchou a snadnou údržbou. Lepší vzhled, ale o něco náročnější údržbu poté mají dřevěná okna, která však v izolačních vlastnostech nijak nezaostávají. Třetí variantou jsou poté i okna hliníková, která jsou však spíše užívána u různých komerčních prostor, administrativních center nebo i u mnohých průmyslových a jim podobných objektů.

V zimě dokonale udrží potřebné teplo

Důvod proč vyměnit okno je samozřejmě prostý a je dán tím, že máme zájem na to, abychom zlepšili izolační vlastnosti objektu a tím i ušetřili na vytápění. Díky tomu se samozřejmě investice do oken během pár let vrátí. V interiéru totiž můžeme udržovat příjemné teplé klima, a i v těch největších mrazech bude teplotní pohoda objektu skutečně dokonalá. Přitom nemusíme vytápět žádným intenzivním a finančně náročným způsobem.

Jak je to s teplotou v létě?

Samozřejmě zatímco v zimě nám okna pomohou v tom, aby nám teplo neunikalo, v létě může být daná izolace problémem v tom, že se vlivem slunce bude ohřívat vzduch v dané místnosti, a teplota tak bude stoupat. Samozřejmě variant, jak docílit toho, aby efektivní snížení tepelných zisků bylo co největší, je hned několik. Tím nejjednodušším je samozřejmě okno otevřít a pomocí průvanu horký vzduch odvádět ven, do okolního prostoru. Tím však řešíme pouze důsledek, nikoliv potom příčinu – tedy sluneční paprsky, které skrz okno do místnosti pronikají.

Ideální volbou jsou žaluzie

Jelikož jsme zmínili nutnost zastavení slunečních paprsků, je třeba zmínit i to, jaké varianty existují. Tou nejjednodušší a z hlediska ceny nejlevnější nabízejí běžné okenní žaluzie. Ty jsou montovány z interiérové strany oken, a umožní snadné zatažení a tím také zastínění daného prostoru. Logicky je vhodné vybírat co nejsvětlejší odstíny, a to proto, že ty tmavé světlo pohlcují. Ty světlé ho naopak odrážejí, a tak kromě toho, že poskytnou stínění, zabrání také ohřívání interiéru právě slunečními paprsky, které se od nich odrazí zpět ven.

Podobnou funkci mají i venkovní rolety

Kromě žaluzií o kterých jsme mluvili, ale existují i venkovní varianty, popřípadě také venkovní rolety. Ty jsou z hlediska praktičnosti také dobrou volbou, ale v případě kompletního zatažení je třeba počítat se stoprocentní neprůchodností světla, a tedy i s výraznější tmou v objektu. Na druhou stranu mohou být ideální volbou při letním večeru i ráno, kdy si chceme užívat spánku, a přitom nevnímat okolní světlo, které je venku. Stejně tak tato varianta potěší i svými zvukovými izolačními vlastnostmi.

Na ochranu před sluncem myslete již při výměně

Jelikož daný problém se sluncem a slunečními paprsky je během léta skutečně nutné řešit, rozhodně je vhodné na dané prvky myslet již při montáži samotných oken. Především v případě běžných žaluzií nabízí jejich montáž často daná firma v rámci svých poskytovaných služeb.